زعفران که در ترکیب سوهان است، چه خاصیتی دارد؟

 

 

درباره مواد اولیه تشکیل دهنده سوهان گفته ایم. اکنون به طور جداگانه به بررسی برخی از آنان می پردازیم.

نخستین چیزی که از آن خواهیم گفت، زعفران است؛ زعفران یا زرپران یکی از با ارزش ترین و گران ترین ادویه ها در جهان است که ادویه طلایی یا طلای سرخ هم خوانده می شود، همچنین یکی از گیاهان دارویی نام برده شده در کتاب مقدس است.

زعفران بیشتر از 150 ترکیب آنتی اکسیدانی مختلف دارد که ابتلا به بیماری های متفاوتی پیشگیری می کند.

در اولین بخش بررسی خواص زعفران، به تاثیر آن به پوست می پردازیم.

  •  قبل از استفاده از هر نوع ماسک روی صورت و نواحی حساس بدن، با مقدار کمی از آن روی پوست دست خود بمالید و 20 دقیقه صبر کنید تا از عدم حساسیت نسبت به آن مطمئن شوید.

 

  1. روشن شدن پوست

اگر می خواهید لکه های تیره پوست خود را از بین ببرید و پوستی روشن و شفاف داشته باشید، ماسک زعفران و شیر استفاده کنید. سه قاشق چایخوری شیر را با پودر زعفران ترکیب کرده و روی صورت خود بالید و آرام آرام ماساژ دهید. پس پانزده دقیقه صورت خود را بشویید.

  1. آکنه و جوش صورت

زعفران دارای خاصیت ضد باکتریایی قوی است که برای پیشگیری از جوش و آکنه صورت و درمان جای جوش مفید است. این دستور ماسک را استفاده کنید: مقداری پودر زعفران را با شش یا هفت برگ ریحان تازه بکوبید، خمیر آن را روی صورت بمالید، پس از 10 دقیقه با آب بشویید.

دستور دیگر: مقداری پودر زعفران را با یک قاشق غذا خوری از عسل طبیعی مخلوط کرده و روی صورت خود بمالید، بعد از 10 دقیقه با آب گرم بشویید.

  1. آفتاب سوختگی

اگر اخیرا خیلی جلوی آفتاب قرار داشته اید و برنزه شدید، مقداری زعفران را، یک شب در شیر پر چرب خیس کنید. برای استفاده این ترکیب را به پوست برنزه شده بمالید. این ترکیب تاثیر معجزه آسایی بر آفتاب سوختگی دارد و پوست شما را روشن می کند.