چه شد که سوهان پدید آمد؟

 

شاید چرایی همراه شدن سوهان با شهر قم برای شما جالب باشد.

بدون شک همه ایرانی ها سوهان را شیرینی مخصوص و سوغات شهر قم می دانند؛ از این رو هرگاه شخصی مهمان شهر قم شود، توقع دارد که سوهان در اقلام پذیرایی از او باشد یا اگر کسی برای زیارت حرم حضرت معصومه به شهر قم سفر می کند، از او چشم به راه طعم شیرین این سوغاتی می مانند.

اگر چه قم شهری کهن از دیرباز است اما شروع پیشرفت آن به دوره قاجار برمی گردد و به تبع آن پدیدار شدن سوهان به یمن ادای نذر یکی از بزرگ ترین شاهان قاجار است.  ناصرالدین شاه که در زمان ولیعهدی برای به تاج و تخت رسیدن نذر کرد بارگاهی از طلا برای حرم حضرت معصومه بسازد و پس از به تخت رسیدن و اتمام ساخت صحن عتیق تصمیم گرفت برای مراسمی که جهت افتتاح توسط قمی ها تدارک دیده شده بود به قم بیاید اما به خاطر یک سری از مسائل امنیتی، رئیس ایل قاجار را به عنوان جانشین به جای خود برای مراسم افتتاحیه به قم فرستاد. بر اساس آداب و رسوم آن زمان هر یک از بزرگان و اشراف زادگان به رسم ادب و احترام هدایایی به نماینده شاه پیشکش کردند.

در این میان یکی بزرگان شهر به نام ملاابراهیم شماعی جهت پیشکش حلوایی که به آن شکر افزوده شده بود به رئیس ایل قاجار که نماینده شاه هم بود تقدیم کرد و ایشان پس از صرف ناهار این شیرینی را میل نمود که با ذائقه‌اش خوش آمد و بر اساس روایات ایشان عنوان کردند که این شیرینی همانند سوهانی که آهن را می‌برد، غذای مرا برید و هضم کرد. سپس او خواست که از این شیرینی مطبوع برای شاه با خود ببرد. و اینگونه شد که از آن زمان نام سوهان بر روی این حلوا گذاشته شد و چون آن روز این شیرینی مورد استقبال تمام مردمی قرار گرفت که در مراسم ساخت حرم مطهر حضرت معصومه(س) شرکت داشتند، تولید و مصرف سوهان شروع شد؛ که البته در ابتدا مخصوص بزرگان و اشراف بود.

و اینگونه پخت سوهان به صورت سنتی و عرضه آن توسط ملاابراهیم شماعی و شاگردان او و نسل های بعد در قم رواج یافت و سوهان تبدیل به شیرینی مخصوص و معروف و همینطور سوغاتی این شهر شد.